وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در زنجان برگزارشد؛

همایش منطقه‌ای هنگام ازدواج – برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی

 
دانشگاه علوم پزشکی زنجان همایش منطقه‌ای هنگام ازدواج – برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی را باحضور مدیران ارشد و اساتید کشوری برای مربیان دانشگاه، دادگستری، تبلیغات اسلامی و بهزیستی استان زنجان و قزوین برگزار کرد.
 
به گزارش وبدا، همایش یک‌روزه منطقه‌ای هنگام ازدواج – برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی باحضور مدیران ارشد و اساتید کشوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی زنجان جهت مربیان دانشگاه، دادگستری، تبلیغات اسلامی و بهزیستی استان زنجان و قزوین برگزارشد.
 
در این همایش دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دکتر ابراهیم معظمی گودرزی مدیرکل رصد فرهنگی علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهندس مهدی غلامی رییس ستاد ازدواج دانشجویی کل کشور، دکتر حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و دکتر خدابخش مردای معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان به سخنرانی پرداختند.
 
در ادامه این همایش نشست خبری ستاد استانی همایش منطقه‌ای هنگام ازدواج باحضور رسانه‌های گروهی برگزارشد.
همایش منطقه‌ای هنگام ازدواج – برنامه همکاری مشترک بین دستگاهی با برگزاری کارگاه‌های تخصصی در دو نوبت باموضوعات تخصصی حقوق، سلامت باروری و جنسی، روان‌شناسی و اخلاق و احکام ادامه یافت.
 
همایش آموزش های حین ازدواج
موضوع ”جمعیت“ و “سیاست های جمعیتی“ در سال 93، پس از کاهش آهنگ رشد جمعیت به حدود 1.5 درصد و نگرانی از پیری جمعیت، مطرح گردید و توقف کامل سیاست کنترل جمعیت، رشد موالید و افزایش فرزندآوری در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا سیاست های جدید جمعیتی در اردیبهشت ماه 1393 از طرف رهبر معظم انقلاب و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد. این سیاست ها در راستای «اهمیّت مقوله جمعیّت در اقتدار ملّی؛ و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیّت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز؛ و در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیّت و نرخ باروری در سال های گذشته» ابلاغ شد. سیاست های کلی جمعیت در 14 بند به همه دستگاه ها ابلاغ شد و در آن بر ضرورت هماهنگی و تقسیم کار بین ارکان نظام و دستگاه های ذی ربط برای اجرای دقیق، سریع و قوی این سیاست ها و گزارش نتایج رصد مستمر اجرای آنها، تاکید شد.
نخستین بند از سیاست های کلی جمعیت تاکید بر افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی است. بر اساس آمارهای موجود، نرخ باروری کلی در سال93،  1/8 درصد بوده است که در صورت نرسیدن میزان باروری به سطح جانشینی(2/1)، از سویی جمعیت جوان و فعال حاضر در جامعه (70 درصد) در 3 - 4 دهه ی آینده وارد سن سالمندی خواهند شد و از سوی دیگر بدنه ی جمعیت جوان در آینده کوچک تر و کم جمعیت تر خواهد شد. اما طبق نظرکارشناسان در صورتی که میزان باروری به سطح جانشینی برسد و از جمعیت جوان حاضر برای توسعه ی هرچه بیشتر اقتصادی و اجتماعی بهره گیری شود، ایران در آینده با بحران جمعیت رو به رو نخواهد شد. جهت رفع معضل جمعیتی و تغییر در هر بُعد از آن، تغییر در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی و تامین و تجهیز زیرساخت ها ضروری است. 
کارشناسان جمعیت شناسی معتقدند اجرای سیاست های کلی جمعیت که از طرف رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، بهترین و جامع ترین راهگشای معضل های جمعیتی است ؛زیرا تمامی جوانب و زیرساخت ها را به شکلی علمی و مطابق با شرایط کشور سنجیده است. در زمان حاضر ساختار جمعیتی ایران‏، جوان است. بنابراین اشتغال، مسکن، آموزش، بهداشت و .... از جمله نیازهایی است که باید به آن توجه کند. 
با توجه به اهمیت نهاد خانواده لازم است بررسی‌های بیشتری در زمینه شکل‌گیری، تداوم و بقای این بخش ارزشمند اجتماعی انجام شود. بنابراین وجود طرحی جامع برای چک آپ پیش از ازدواج، شکل گیری ازدواج و تداوم آن در جهت حل تعارضات و پیشگیری از وقوع بحران اهمیت دارد ،چرا که بر سلامت فردی و اجتماعی افراد تاثیر زیادی می‌گذارد. وزارت بهداشت از سال ها قبل در مقوله ازدواج سالم و ترویج فرزندآوری تلاش کرده و در این راستا نیز کتاب هایی با موضوع بررسی ابعاد ازدواج سالم، انتخاب صحیح همسر و ارتقای سلامت زناشویی، تهیه و به عنوان منابع آموزشی در اختیار دانشگاه ها قرار داده است، دانشگاه ها این منابع را در کارگاه های آموزشی، نشست ها و سمینارها مورد استفاده قرار داده و به آموزش دانشجویان می پردازند. برگزاری این کارگاه ها و آموزش و اطلاع رسانی مسائل مربوط به ازدواج نیز، با کمک مربیان صاحب علم و تجربه و پزشکان آموزش دیده صورت می گیرد.لذا این آموزش ها که در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص برنامه ریزی و حل معظل طلاق و تحکیم بنیان خانواده در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی زنجان قرار گرفته است. 
اقدامات انجام یافته در راستای آموزش های حین ازدواج در استان
اجراي کلاس های آموزش هنگام ازدواج 6 ساعته با همکاری مشترک بین بخشی دانشگاه علوم پزشکی و ادارات دادگستری، تبلیغات اسلامی و بهزیستی از 15 دی ماه 97 در کلیه شهرستان های استان پیرو برگزاری جلسات متعدد با نظارت مدیرکل محترم اموراجتماعی و فرهنگی استانداری(تعداد  6000 زوج از زمان اجرای برنامه تا کنون تحت آموزش قرار گرفته اند.).
o سرفصل های آموزشی عبارتند از:
برقراری ارتباط موثر و سلامت جنسی
حقوق متقابل زوجین
اخلاق و احکام اسلامی
روانشناسی زن و مرد
ترويج مفاهيم آموزشي اهميت ازدواج مناسب، اهميت فرزند آوري سالم 
خرید و توزیع  ابزار کمک آموزشی (مولاژ بانوان ) در دو مرحله جهت آموزش زوجین در کلاس ها
توزیع رایگان محتواهای کمک آموزشی از جمله کتاب و سی دی جهت کلیه زوجین شرکت کننده در کلاس های هنگام ازدواج برای ارتقاء آگاهی و رضایتمندی زوجین در خصوص موضوعات آموزشی بهداشت وسلامت جنسی
کتاب پیام نیک بختی(8000 جلد) 
دی وی آموزشی  ساقدوش( 3000حلقه) 
کارت  آموزش مجازی الکترونیک (1000عدد)
  9100  جلد کتاب ازدواج و روابط عاطفی زوجین در سال 97و توزیع این کتب بین زوجین شرکت کننده در کلاسهای آموزش هنگام ازدواج
در صد پوشش خدمات هنگام ازدواج
در سال 92 / 81.62 درصد، در سال 93/93.90 در سال 94 / 96.65در سال 95/ 97 درصد ، در سال 96/  99 درصد و در سال 97 / 100 درصد بوده است .

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٨ - ١٠:٥٥ / شماره خبر: ١٩٣٩١٤ / تعداد نمايش: 450

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج