وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برگزاری نشست مشترک دبیر ستاد سلول های بنیادی با اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

نشست مشترک دبیر ستاد علوم و فناوریهای سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور با سرپرست، معاونین، محققین و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش وبدا در این نشست که به منظور پیگیری برنامه های توسعه فناوری های سلول های بنیادی در خراسان شمالی برگزار شد، دبیر ستاد توسعه علم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور گفت: ما برای پیشرفت، علاوه بر دانشجویان و اساتید نسل سوم  و چهارم، به مدیران  دارای تفکر نسل سوم و چهارم نیاز داریم که خوشبختانه خراسان شمالی از این مدیران برخوردار است.
 دکتر امیرعلی حمیدیه افزود: وجود سرمایه گزار و کارآفرین در کنار دانشجویان و اساتید ضروری است .
 وی با بیان این که معاونت پژوهشی مکانی مناسب برای کسب درآمد است، تصریح کرد: برای طرح های کلان هزینه های دولتی به کار نمی آید و دانش فنی و کسب و کار نباید با هم ادغام شود.
وی اظهار داشت: حوزه پزشکی بازساختی، تنها حوزه ای در کشور است که رشد صادراتی دارد.
وی عنوان کرد : پیشرفت خوب سلول های بنیادی در کشور به دلیل حمایت معاون تحقیقات علمی وفناوری و دخیل کردن بخش خصوصی است .
 وی با تاکید بر بکارگیری افکار برای سود مالی بیشتر در دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: با توجه به رشد صادرات کشور طی ۶ ماه گذشته، با تفکر درست سیاستمداران می توانیم صادرات خوبی داشته باشیم.
 دکتر حمیدیه وضعیت آزمایشگاه نانو در خراسان شمالی را مطلوب اعلام کرد و گفت: خراسان شمالی در استفاده از کاربرد نانو در ژن درمانی وسلول درمانی می تواند نمونه باشد.
 وی افزود: هر چه میزان ساخت و ساز در دانشگاه کاهش یابد، درصد موفقیت افزایش می یابد و ریاست دانشگاه با این اقدام می تواند در مسیر موفقیت گام بردارد.
 وی تصریح کرد: در دانشگاه های کشور باید همانند دانشگاه های دیگر کشورها، مرکز نو آوری ساخته و آموزش ها مجازی ارائه شود.
وی اظهار داشت: مرکز جامع سلول های بنیادی باید درمحورهای آموزش، پژوهش، حمایت از تحقیقات و تربیت نیروی انسانی، تولید محصول و حمایت از شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی دانش و فناوری و کارآزمایی و توسعه خدمات بالینی سلولی در واحدهای مربوطه فعالیت کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت : با وجود نوپا بودن فعالیت دانشگاه در علوم سلول های بنیادی و با توجه به توانمندی های علمی ایجاد شده در استان، می توانیم فعالیت خوبی در این زمینه داشته باشیم.
 دکتر سید احمد هاشمی افزود: باتوجه به زیر ساخت های ضعیف در این زمینه، از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های موجود که در اختیار داریم نهایت استفاده را می کنیم.
 وی با بیان این که تا کنون در سیاستگذاری های پژوهشی کمیت را افزایش دادیم، تصریح کرد: خوشبختانه بنیه علمی و ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در حدی است که وارد بحث سلول های بنیادی شده است و این امر باعث افتخار ماست.
معاون تحقیقات ‌فناوری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این جلسه از وجود ۵ مرکز تحقیقاتی در خراسان شمالی خبر داد و‌ گفت: ۳ مرکز تحقیقات مصوب، شامل مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، زئونوز و اعتیاد و‌۲ مرکز غیر مصوب شامل مرکز تحقیقات سالمندان  و توسعه تحقیقات بالینی در خراسان شمالی وجود دارد.
 دکتر کاوه حجت با اشاره به پیشرفت معاونت پژوهشی در حوزه مقالات، افزود: در سال ۹۵ ، ۶۰ مقاله ISI، سال ۹۶ ، ۷۵ و سال ۹۷ ، ۱۰۸ مقاله ISI  داشتیم و علاوه بر افزایش تعداد مقالات ارتقای کیفیت را شاهد بودیم.
 وی از  وجود ۱۹ عضو هیات علمی مرتبط با رشته های سلول های بنیادی در خراسان شمالی خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر اعضای هیات علمی در گروه های ارتوپدی، داخلی، اطفال، پوست، جراحی و ... پتانسیل های خوبی در خراسان شمالی وجود دارد که برنامه سلول های بنیادی را به شکل عملی و خدمات دهی پوشش می دهند.302/116

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨ - ٠٩:٤٦ / شماره خبر: ١٩٣٨١٢ / تعداد نمايش: 433

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج