وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مرکز طب تسکینی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه راه اندازی شد


معاون آموزشی بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی تربت حیدریه از راه اندازی و خدمات در حال ارائه طب تسکینی در این مرکز خبر داد .
به گزارش وبدا ، دکتر رضا قاسمی، معاون آموزشی بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی تربت حیدریه در این باره گفت: طب تسکینی عموما مختص به بیماری سرطان نیست ولی تمرکز این مرکز بر روی بیماران سرطانی می باشد.
این متخصص قلب اضافه کرد: بیماری سرطان علاوه بر هزینه درمان بسیار، خانواده بیمار را نیز درگیر می کند و جهان به این نتیجه رسیده است که برای درمان یک بیمار سرطانی، تیم پزشکی به تنهایی کافی نیست و باید لایه حمایتی دیگری در این راستا فعالیت داشته باشد؛ که بر این اساس دنیا به سمت طب تسکینی و حمایتی روی آورده است.
استاد یارگروه قلب دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، تصریح کرد: درد ناشی از شیمی‏درمانی، رادیوتراپی و عمل‏های جراحی وسیع آزاردهنده‌اند و علاوه بر بیمار، خانواده وی را نیز تحت‌تاثیر قرار می‏دهند، به‌طوری که بسیاری تاب تحمل آن را ندارند، اما همه این علائم را می‏توان با طب تسکینی بهتر کرد.
معاون آموزشی بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی در ادامه افزود: همچنین این طب تلاش می کند تا پوشش خارجی بیشتری را به بیمار و خانواده وی بدهد، بر این مبنا هدف تنها بیمار نیست بلکه مباحث روحی و روانی و اقتصادی خانواده نیز مد نظر بوده و این شاخه از طب و علم به چگونه بهتر حمایت کردن از بیمار و خانواده وی می پردازد.
وی ادامه داد: امیدواریم با راه اندازی این مرکز برای کاهش درد مردم گامی برداشته تا افراد در قالب تیم مراقبت‌های حمایتی به زندگی عادی برگردند.
دکتر قاسمی در پایان خاطر نشان کرد: برنامه های بعدی این کمیته رایزنی با معاونت غذا و دارو جهت ارجاع بیماران کانسری با دردهای مزمن مصرف کننده داروهای مخدر، جهت ویزیت توسط متخصص بیهوشی همکار در کمیته طب تسکینی و افزایش کیفیت زندگی این بیماران می باشد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - ٠٩:٤٤ / شماره خبر: ١٧٢٤٢١ / تعداد نمايش: 2327

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج