وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در شیراز:

تا زمانی که اقتصاد، دانش بنیان نشود، پیشرفت نداریم/ تاثیر همکاری بخش خصوصی در ارتقای کیفی امور پژوهشی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در سفر به استان فارس، گفت: تا زمانی که اقتصاد دانش بنیان نشود، پیشرفت نداریم و تا دانشگاه مبدا اقتصاد نشود، برنده نیستیم.

به گزارش وبدا، دکتر "سورنا ستاری" در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مراکز پژوهشی این دانشگاه در برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) و درجمع پژوهشگران دانشگاه، با اشاره به تلاش های انجام گرفته برای پیش بینی شیوه های جدید در اقتصاد گفت: در علوم پزشکی و در حوزه های بالینی، پیشرفت های خوبی داشته ایم، اما در پژوهش، کار زیادی نشده بود که در چند سال گذشته، با افتتاح برج پژوهشی، عرصه های پژوهش در دانش هم تقویت شد.

وی با اشاره به تاثیر همکاری بخش خصوصی در ارتقای کیفی امور پژوهشی، افزود: با ایجاد شرکت ها، رقابت در میان آن ها تقویت می شود.

دکتر ستاری تاکید کرد: تا زمانی که اقتصاد دانش بنیان نشود، پیشرفت نداریم و تا دانشگاه مبدا اقتصاد نشود، برنده نیستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه در سال گذشته، رتبه ششم مقالات علمی در دنیا را کشور ایران به خود اختصاص داده است، از تلاش برای دستیابی به رتبه های بالاتر در این زمینه گفت و ادامه داد: بیش از 60 شرکت دانش بنیان، در حوزه سلول های بنیادی در کشور ایجاد شده و حوزه های جدیدی مانند مهندسی ژنتیک هم در حال تقویت است.

وی با تاکید بر اهمیت تربیت نیروی انسانی در کنار رشد علمی، گفت: باید ارتباط میان دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های مهندسی تقویت شود و با برداشتن دیوارها، بتوانیم در کنار هم به پیشبرد علمی در جامعه کمک کنیم.

دکتر ستاری، حوزه علوم انسانی را نیز از جمله مواردی دانست که در سال های اخیر روری آن کار شده و افزود: برج پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، باید خلق کننده شرکت های دانش بنیان باشد که می توانند درآمد آینده دانشگاه را تامین کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور بر تلاش برای کاربردی کردن پژوهش ها و در اختیار مردم قرار گرفتن آن تاکید کرد.

بنابر این گزارش، دکتر "امیرعلی حمیدیه" دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نیز که در این بازدید، معاون علمی و فناوری رییس جمهور را همراهی می کرد، از گسترش دانش سلول های بنیادی، در یک دهه گذشته سخن گف و افزود: در این زمینه سرعت به شکلی غیرقابل باورنکردنی بالا رفته و در سال های گذشته رتبه رو به افزایش بوده است.


گفتنی است در سفر دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور به شیراز، دستاوردهای مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شیراز به وی معرفی شد.

در این بازدید، دکتر "نگار آذرپیرا" رییس این مرکز، با اشاره به پیشنیه راه اندازی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، گفت: این مرکز در سال 92، با هدف همکاری های بین رشته ای در زمینه سلول درمانی، راه اندازی شد که دو هدف عمده را پیگیری می کند.

وی استفاده ژن درمانی، سلول درمانی و مهندسی بافت، در کنار تربیت نیروی متخصص را دو رسالت این مرکز عنوان کرد و ادامه داد: همچنین، در عرصه بالینی در بخش های دیگر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز فعالیت هایی در حال انجام است که می توان به مرکز سلول درمانی غدیر در بیمارستان مادر و کودک غدیر، فعالیت های پیوند مغز استخوان در بیمارستان آنکولوژی امیر، آزمایشگاه سلول درمانی کبد و پانکراس در بیمارستان نمازی، فعالیت های پروه ارتوپدی بیمارستان شهید کتر چمران و مرکز ترمیم پوست در بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمومنین(ع) شیراز می توان اشاره کرد.

دکتر آذرپیرا، این مرکز را نخستین مرکز رشد سلول های بنیادی و مهندسی بافت در کشور معرفی کرد که با مراکز علمی در استان و کشور نیز همکاری دارد.

فعالیت های گسترده کمیته تحقیقات دانشجویی در عرصه پزشکی بازساختی و سلول درمانی، دیگر موردی بود که رییس مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به معاون علمی و فناوری رییس جمهور معرفی کرد و افزود: پنج کارگروه نیز در زمنیه های استخوان و مقاصل، کبد و پانکراس، مغز استخوان و پوست، در دانشگاه، برای توسعه علوم بازساختی و سلول درمانی فعال شده و طرح های بالینی نیز در حال انجام است.

وی از برگزاری نخستین سمپوزیوم سلول درمانی و پزشکی بازساختی در سال 94، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد که به تدریج تداوم یافته و آخرین مورد نیز بهمن ماه سال جگذشته، با عنوان سمپوزیوم ایمونوسل تراپی برگزار شد.

دکتر "سورنا ستاری" معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن آشنایی با دیگر دستاوردهای پژوهشی این مرکز، از پروژه احداث ساختمان جدیدی برای این مرکز که در پنج طبقه در حال ساخت است نیز دیدن کرد.

بازدید از مرکز شتاب دهنده کسب و کار نوران

به عنوان نخستین شتاب دهنده کسب و کار تخصصی سلامت، دیگر برنامه سفر امروز دکتر ستاری بود.
این مرکز، از سال گذشته و برای رونق فعالیت ها در عرصه سلامت، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گشایش یافت.

بازدید دکتر ستاری از نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هفتاد غرفه، از دیگر برنامه های این سفر یک روزه بود./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٠:١٣ / شماره خبر: ١٦٠٥٨١ / تعداد نمايش: 2577

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج