وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در روزنامه همشهری :

آگاهی از نحوه صحیح انجام تست اچ‌آی‌وی و تحلیل نتیجه آن اهمیت زیادی دارد/ به محض فراهم شدن همه زیرساخت ها کیت های خود آزمون در داروخانه ها توزیع می شود

معاونت بهداشت وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: برای ارائه خدمات "خودآزمون هدایت شده" حضور مشاوران دوره دیده که آگاه به تمام موارد مورد نیاز این روند تشخیصی هستند در داروخانه‌ها الزامی است.

به گزارش وبدا، معاونت بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی روزنامه همشهری با عنوان «کیت هایی که توزیع نشده» در تاریخ چهارم دی ماه 97 اعلام کرد:

         یکی از روش‌های افزایش دسترسی به تست اچ‌آی‌وی خصوصا در جمعیت های پنهان در مواردی که افراد ممکن است به هر دلیلی جهت انجام تست اچ‌آی‌وی به مراکز مراجعه نکنند، روش self test یا خودآزمون است که اولین گام برای انجام تست مذکوردر این مسیر است.

بدیهی است در صورتی که این تست همراه با واکنش باشد(اصطلاحا مثبت اولیه)، لازم است با مراجعه به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری، انجام مشاوره و آزمایشهای تکمیلی و تاییدی صورت گرفته و نتیجه قطعی مشخص شود و در صورتی که خودآزمون فرد بدون واکنش باشد(اصطلاحا منفی)، این نیز به معنای عدم ابتلا نبوده و به دلیل امکان قرار داشتن فرد در دوره پنجره نیازمند تایید و در صورت لزوم تکرار در زمان معین می‌باشد.

آنچه در این روند اهمیت دارد آگاهی از نحوه صحیح انجام تست و تحلیل نتیجه آن و همچنین دسترسی به افراد یا مراجعی است که فرد بتواند ضمن دریافت اطلاعات صحیح و کافی در صورت لزوم جهت انجام تستهای تکمیلی و تاییدی و دریافت خدمات مراقبت و درمان مراجعه نماید.

در همین راستا و به منظور ارتقاء خدمات تست و تشخیص اچ‌آی‌وی در کشور، روش Assisted self testHIV یا به عبارتی "خودآزمون هدایت شده اچ‌آی‌وی" انتخاب شده است. ضمن اینکه در روش "خودآزمون هدایت شده" نیز رعایت پنج اصل "رضایت آگاهانه"، "رازداری و محرمانگی"، "مشاوره"، "تست صحیح و باکیفیت" و "اتصال به خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان" الزامی است، یک فرد دوره دیده، اطلاعات کافی و متناسب را قبل از ارائه تست و یا در طول انجام تست در اختیار متقاضی قرار می‌دهد به گونه ای که متقاضی به خوبی متوجه می‌شود چگونه باید از کیت تست تشخیص سریع استفاده کند و از نحوه و مفهوم خواندن نتیجه تست و نهایتا از اقدامات لازم بعدی، کاملا آگاه باشد در همین راستا داروخانه‌ها به‌عنوان مراکزی برای ارائه کیت‌های مناسب و مورد تأیید تست تشخیص سریع اچ‌آی‌وی به‌منظور خودآزمون انتخاب شده‌اند.

برای ارائه خدمات "خودآزمون هدایت شده" حضور مشاوران دوره دیده که آگاه به تمام موارد مورد نیاز این روند تشخیصی هستند در داروخانه‌ها الزامی است. لازم است مطالب آموزشی متناسب و قابل فهم و استفاده برای متقاضیان تهیه و در نهایت مسیر اتصال افراد واجد شرایط به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری برای انجام تست‌های تکمیلی و اقدامات پیشگیری، مراقبت و درمان اچ‌آی‌وی تعریف شوند.

تأکید می‌شود که در رویکرد "خودآزمون هدایت شده" هرگز بدون آمادگی لازم و مهیا بودن همه عوامل کمک کننده و خصوصا حضور مشاور دوره دیده، کیت‌های تشخیص سریع به متقاضیان تحویل نگردد.  هدف از اجرای "خودآزمون هدایت ‌شده" ارتقاء سلامت و دسترسی به خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان متناسب در گروهی است که به هر دلیلی به مراکز مورد تایید انجام آزمایش اچ‌آی‌وی مراجعه نمی‌کنند و فقط در اختیار داشتن کیت تشخیصی بدون اطلاعات کافی و مشاورین و راهنماهای دوره دیده، وزارت بهداشت را به اهداف این رویکرد تشخیصی نخواهد رساند.

همچنین هر گونه اطلاعات مورد نیاز در خصوص مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری سراسر کشور و محتوای آموزشی کاربردی در وبسایت رسمی اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی وزارت بهداشت به نشانی www.hivsti.com موجود است.

 در پایان خاطر نشان می گردد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تمهید زیرساخت‌های لازم و متناسب بوده و به محض فراهم شدن همه زمینه‌ها، توزیع کیتهای خودآزمون در داروخانه‌ها آغاز خواهد شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٣:٠١ / شماره خبر: ١٨٦٣٧٦ / تعداد نمايش: 195

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج