وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پاسخ مطلب مندرج در روزنامه همشهری :

اقلام وارداتی که واردات کمتری در سال اخیر داشتند از طریق فراخوان های عمومی برای تامین آنها اقدام می شود

اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: در مواردی که تامین اقلام توسط بخش خصوصی مقدور نباشد وزارت بهداشت در تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی، تامین کالا توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران و سایر تامین کنندگان پشتیبان وزارت بهداشت صورت می گیرد.

به گزارش وبدا، اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی روزنامه همشهری با عنوان «فشار تحریم بر تجهیزات پزشکی» در تاریخ 18 دی ماه 97 اعلام کرد:

        وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اتکا بر تولید ملی و اقتصاد مقاومتی و درون گرا و با حمایت هر چه بیشتر از تولید کنندگان داخلی از طریق راهکارهایی شامل تخصیص ارز برای مواد اولیه و مساعدت در تامین مواد اولیه و قطعات ساخت، تعدیل افزایش قیمت مواد اولیه در قیمت نهایی محصولات و فراورده های تولیدی، تعمیق تعاملات با تشکل های صنفی تولیدکنندکان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی و پیگیری مشکلات تولیدکنندگان، در راستای کاهش وابستگی و تقویت تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی توسط تولیدکنندگان گام برداشته است.

        با توجه به فناوری بالای برخی از تجهیزات و ملزومات پزشکی و نیاز کشور به واردات برخی از این تجهیزات که تولید داخلی پاسخگوی تامین آن نیست، وزارت بهداشت ضمن اهتمام حداکثری در هماهنگی و همکاری با وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مصوبات ارزی هیات دولت، با تشکیل واحدهایی در اداره کل تجهیزات پزشکی از جمله گروه نظارت بر امور بانکی و گمرک و گروه نظارت بر تامین و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی که پیش از این در ساختار آن تعریف نشده بود، به پیگیری مجدانه رفع مشکلات فراسازمانی و بین بخشی می پردازد تا مشکلات معمول واردات تامین کنندگان به حداقل رسیده و مسیر واردات در چهارچوب قوانین و ضوابط موضوعه هموار شود.

        در خصوص اقلام وارداتی که واردات کمتری در سال اخیر برای آن صورت گرفته نیز تلاش می شود با ایجاد عمومیت و شفافیت، از طریق فراخوان های عمومی و دعوت از کلیه فعالان حوزه تجهیزات پزشکی از جمله نمایندگان و تامین کنندگان اصلی نسبت به پیگیری تامین این کالاها اقدام شود. در مواردی که تامین آنها توسط بخش خصوصی مقدور نباشد وزارت بهداشت در تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی، تامین کالا توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران و سایر تامین کنندگان پشتیبان وزارت بهداشت صورت می گیرد تا اختلالی در روند درمانی بیماران ایجاد نشود.

        قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز بر اساس مصوبه هیات وزیران به عنوان تکلیف بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است و این امر بر اساس ضوابط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و مطابق مصوبات کمیسیون قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی در جریان بوده و این کمیسیون نیز ضمن رصد بازار  و در نظر گرفتن شرایط، اصلاح و تغییر مورد لزوم را در قیمت اقلام قیمت گذاری شده دنبال می کند. در خصوص کالاهای وارداتی گروه کالایی اولویت یک، که مشمول دریافت ارز رسمی هستند با توجه به تخصیص ارز و دستور ریاست محترم جمهور و مصوبه هیات وزیران هیچگونه افزایش قیمتی پذیرفته نیست.

          لازم به ذکر است عدم تخصیص اعتبارات لازم از سوی بیمه های درمانی و عدم تکافوی اعتبارات به منظور پوشش کلیه هزینه های بیمارستان ها و مراکز آموزشی و درمانی سراسر کشور در سال های گذشته، منجر به عدم امکان بازپرداخت مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی از سوی مراکز درمانی شده و متاسفانه با معوق ماندن این مطالبات و کاهش نقدینگی، تامین کنندگان دچار مشکلات عدیده ای در روال معمول خود شده اند. امید است با توجه ویژه مقام معظم رهبری و تخصیص 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی بابت پرداخت مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی بخش عمده ای از مشکلات این تامین کنندگان در آینده نزدیک مرتفع شود. شایان ذکر است بنابر اعلام رسمی سرپرست محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قسمت اول این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گرفت که به صورت نشان دار برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی از طریق دانشگاه های علوم پزشکی اقدام می شود و قسمت دوم بودجه مذکور نیز طی هفته های آتی به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت های موصوف خواهد رسید.

          همچنین با توجه به تحریم های ظالمانه استکبار جهانی و ادعای آنها در خصوص عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی و بدعهدی بسیاری از کمپانی های خارجی منطقی است که رسانه ها با مدیریت فضای روانی و  عدم تشویش اذهان در خصوص برخی کمبودها که منجر به تقاضای القایی می شود، تمامی تدابیر و تمهیدات لازم برای کم اثر کردن تحریم های ظالمانه را در پیش بگیرند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٢:٣٨ / شماره خبر: ١٨٦٣٧٤ / تعداد نمايش: 192

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج