وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بيماري ‏MS‏ و انواع آن

بيماري ‏MS‏ هنگامي در بدن آغاز مي شود كه گلبولهاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته هاي عصبي است و كمك مي كند كه پيامهاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، به جاي يك عامل بيگانه حمله مي كنند و هر بار كه اين گلبولها به رشته هاي اعصاب

مربوط به يكي از اندامهاي بدن حمله كنند، آن اندامها دچار مشكل مي شوند.

 

انواع ‏MS‏ :

شايد بتوان گفت دو بيمار ام اس را نمي توان يافت كه چگونگي شروع و ادامه بيماريشان شبيه هم باشند ولي در كل بيماري ام اس را  مي توان به 4 دسته اصلي تقسيم كرده:

1-      MS‏ خوش خيم ‏(Benignms)‏: كه دراين نوع فقط تعداد كمي حمله رخ مي دهد كه اين حملات نيز معمولا با بهبودي كامل همراه است. اين نوع ‏MS‏ در طي زمان بدتر نمي شود و معمولا موجب هيچ ناتواني ماندگاري نخواهد شد.

2-       نوع عود كننده و فروكش يابنده ‏Relapsihy Remitting ms‏ : ‏

كه اكثر مبتلايان بيماريشان را با همين نوع آغاز مي كنند و به اين صورت است كه در آنها هر حمله بيماري يك دوره آرام دارد كه بيماران در اين مدت مشکلي ندارند، حمله ها نيز معمولا غير قابل پيش بيني اند.

3- نوع پيشرونده ثانويه ‏ Secondary progressiv ms‏: ‏

اين دسته را مي توان ادامه نوع قبلي دانست يعني از چندين سال حمله و آرامش بيمار به حدي  مي رسد كه بدون وجود دوره هاي واضحي از حمله با گذشت زمان ضعيف تر مي شود .

4-نوع پيشرونده اوليه‏ primary progressive :

دراين نوع بيماري هرگز حالتهاي عود يا فروكش ندارند و از همان حالت ممكن است هر زماني متوقف شود يا همچنان بدتر شود .

 

علايم و مشكلات شايع در ‏MS‏:

تظاهرات و سير بيماري از شخصي به شخص ديگر متفاوت است چشمها معمولا اولين و ‏شايع ترين عضو درگير هستند. اندامهاي دست و پا نيز ممكن است دچار مشكلات حسي و حركتي شوند مثل احساس كرختي به خواب رفتگي يا سوزن سوزن شدن، اشكال در راه رفتن و حرکات ارادي را مي توان نام برد. نياز مكرر به دفع ادرار، بند آمدن و احتباس ادرار، بي اختياري در دفع ادرار وبالاخره كاهش ميل و توانايي جنسي از مشكلاتي هستند كه در دستگاه ادراري - تناسلي بيماران به وجود مي آيند - به جزء اين موارد مي توان به مشكلاتي نظير تمركز حواس و گاههاي بي حواسي، اضطراب - افسردگي - احساس درد در ماهيچه - اشکال در سخن گفتن - اشكال در اجابت مزاج اشاره كرد. يكي از مشكلات اساسي، ضعف و محدوديت در حركت است كه مي تواند به علت درگيري فضاهاي حركتي در مغز و نخاع و يا به علت تحرك كم خود بيماران باشد .

فيزيوتراپي در بيماران ‏MSبراي مدت نا محدودي صورت مي گيرد و هدف از آن رسيدن به وضعيت بهتر جسمي و روحي است.

 

رژيم غذايي:

تا كنون هيچ رابطه خاصي بين مواد غذايي و ‏MS‏ پيدا نشده است ولي استفاده از ميوه ها و سبزيجات علاوه بر تامين در صد بالايي از ويتامين هاي ضروري مي تواند به بهتر كاركردن دستگاه گوارش و جلو گيري از يبوست كمك بسزايي كند.

 

درمان ‏MS‏:

داروهاي موجود در درمان ‏MS‏ از نظر كاربرد به 3 گروه اصلي تقسيم بندي مي شوند:

1-      براي حملات بيماري: در اين دوره زماني معمولا از تزريق وريدي و يا خوراکي استفاده مي شود و معمولا طول هر دوره بين 4 تا 7 روز طول مي كشد از اين مواد: متيل پردنيزولون و به جز آن ازدگزامتازون - سرومينرون. بتامتازون هم استفاده مي شود

2-      براي كنترل علايم بيماري: از 30 داروي مختلف استفاده مي شود مثلا از آمانتادين براي كم كردن اختلالات حركتي و از با قدرفن براي مقابله با سختي عضلاني (اسپاسم) استفاده مي شود

3-       براي كنترل دوره بيماري : 3 دارو وجود دارد كه دو عدد از آنها از دسته ‏اينترفرونها هستند 1- اينترفورن بتا،يك A(آوونكس)      2- اينترفرون بتا به يك ‏B‏ از (بتابرون)        3- گلاتيرامراستات (كوباكسون) از ويتيشن - يوگا - هوميوپاتي - انرژي درماني نتايج خوبي به دست آمده است.

 

شيوع بيماري:

شيوع اين بيماري در مناطق مختلف دنيا متفاوت است به عنوان مثال در كشورهاي شمال اروپا و امريكا و افراديكه پوست و مو و چشم روشن دارند شيوع آن بيشتر ديده مي شود ولي در سياه پوستان و ژاپني ها كمياب است. همچنين ‏MS‏ در خانمها بيشتر از آقايان  ديده مي شود . و شروع آن معمولا در سنين 20 تا 40 سالگي است. اين بيماري بيشتر در كساني بروز مي كند كه شخصيت خاصي دارند چنين افرادي معمولا مسئوليت پذير ولي حساس هستند و هنگام بروز ناملايمات خيلي خودخوري مي كنند.

 

 

تهيه کننده: ‏ناديا جاويد

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٨٨ - ١٥:٢٨ / شماره خبر: ٢٦٦٤ / تعداد نمايش: 14746

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج