وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سقط و انواع آن (Abortion)

قطع حاملگي يا خارج شدن محتويات رحم قبل از آنکه جنين قابليت زنده ماندن را پيدا کند را سقط یا ‏abortion‏ و قطع حاملگي بين هفته هاي 20 تا 28 را معمولا بچه انداختن يا ‏miscarriage‏ مي نامند. تخمين زده مي شود از هر 10-5 حاملگي يکي به سقط منجر مي شود. اکثر موارد سقط به علت ناهنجاري جنين ايجاد مي گردند، به شکلي که سقط بعنوان روشي طبيعي و ذاتي براي رد جنين ناقص عمل مي کند .

ساير علل سقط ممکن است به بيماريهاي عضوي (سيستميک)، عدم تعادل هورموني و يا ناهنجاري هاي آناتوميک مربوط باشد .

 

انواع سقط :

خودبخودی، عادتي، درماني، عفوني مي باشد.

 

سقط خودبخودي:

بيشتر در سه ماهه دوم يا سوم حاملگي و احتمالا بدليل نقص تخمک و متعاقب آن نقايص نمو جنين اتفاق مي افتد

انواع سقط خودبخوی: تهديه به سقط، سقط غير قابل اجتناب، سقط ناقص و سقط کامل .

خونريزي رحمي و درد انقباضات رحم در زني که در دوران بارداري است احتمال سقط را مطرح مي کنند اين حالت را اصطلاحا تهديد به سقط مي نامند که در آن دهانه رحم باز نشده است و با استراحت و درمان محافظه کارانه      مي توان از آن جلوگيري کرد. در صورتي که نتوان از تهديد به سقط جلوگيري کرد وضعيت به سقط غيرقابل اجتناب تبديل مي شود. اگر بخشي از بافتها ، ولي نه تمام آن دفع شوند سقط ناقص مي نامند، اگر جنين و تمام بافتهاي مربوطه بطور کامل خارج شوند سقط کامل است.‏

 

سقط عادتي:

حالتي است که در آن 3 سقط پشت سر هم با علت نامشخص اتفاق مي افتند.‏

 

سقط درماني:

در شرايط خاصي ممکن است پزشک تصميم به ختم حاملگي بگيرد اين نوع ختم حاملگي را سقط درماني مي نامند

 

سقط عفوني:

زماني که شخص فاقد مهارتهاي لازم اقدام به ختم حاملگي مي کند نتيجه آن تجويز مقدار زياد دارو و يا انجام کورتاژ است که با خطر زياد سوراخ شدن رحم ، خونريزي و عفونت همراه مي باشد.

مراقبت و درمان بيماري که تحت عمل جراحي الکتيو سقط مي کند :

قبل از انجام عمل جراحي لازم است ترسها ، احساس و نظرات بيمار با پرستار يا مشاور وارد در حاملگي در ميان گذاشته شود. پس از اطمينان از تصميم بيمار معاينه لگن براي تعيين اندازه رحم انجام مي شود. بررسي هاي آزمايشگاهي قبل از سقط شامل آزمون حاملگي براي تأييد حاملگي، اندازه گيري هماتوکريت براي رد کمخوني، تعيين ‏Rh‏ و آزمونهاي مورديابي بيماريهاي منتقله از راه جنسي هستند. بيمار مبتلا به کمخوني ممکن است به فرآورده هاي خوني و بيمار داراي ‏Rh‏ منفي به تزريق روگام احتياج داشته باشد. راههاي گوناگوني براي به تعويق انداختن يا جلوگيري از حاملگي وجود دارند که در اين باره با بيمار صحبت مي کنيم.‏

ميزان موفقيت اين روشها به نوع آنها و ميزان همکاري همسر بيمار بستگي دارد. بيماري که از روشي براي جلوگيري از حاملگي استفاده مي کند بايستي از نظر درک وي از روش ضد حاملگي، اثرات نامطلوب آن روش، و رضايت زن و شوهر از روش ضد حاملگي، بررسي شود. بيمار بايستي بررسي هاي پزشکي منظم خود شامل معاينات ژنيکولوژي و پاپ اسمير را ادامه دهد.يکي از مسايل مهم آموزش درباره ضرورت استفاده از روشهاي فيزيکي سد کننده(مثل کاندوم) همراه با روشهاي جلوگيري از حاملگي است که در برابر انتقال عفونت ويروس نقص ايمني انسان از بيماري محافظت نمي کنند . 

 

تهيه کننده : ‏فاطمه فرجي

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٨٨ - ١٤:٠٠ / شماره خبر: ٢٦٤٥ / تعداد نمايش: 25466

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج